


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.6 mm |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 250 mΩ |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1.2 A |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Power Dissipation | 2.6 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 166 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Rds On Max | 250 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 1.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 4.9 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 2 ns |
| Rise Time | 1.4 ns |
| Gate Charge | 3.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 250 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 689
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44678
Ext.Price$0.44678
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44678 | $0.44678 |
| 10 | $0.34685 | $3.46850 |
| 25 | $0.31206 | $7.80150 |
| 50 | $0.28076 | $14.03800 |
| 100 | $0.25259 | $25.25900 |
| 300 | $0.24001 | $72.00300 |
| 500 | $0.22805 | $114.02500 |
| 1000 | $0.21427 | $214.27000 |
